7 wskazówek, które pomogą Ci nauczyć się pływać.

balloons-ge92881be4_1280

Bądź cierpliwy 

Nie wszyscy urodziliśmy się, by być Michaelem, który rozpoczął naukę pływania w wieku 7 lat i zdobył swój pierwszy rekord kraju, gdy miał 10 lat. Nauka pływania może zająć trochę czasu, od kilku miesięcy do roku, w zależności od strachu przed wodą i harmonogramu. Pływanie to umiejętność, którą będziesz się cieszyć przez całe życie — nie musisz się spieszyć ani wiązać z dowolną linią czasową.

Stwórz pozytywne skojarzenie z wodą 

Zacznij od wejścia do wody na 5 do 10 minut, nawet jeśli po prostu zwisasz stopami z boku do wody. Po tygodniu spróbuj się ruszać — czy to spacer, jogging, chodzenie po wodzie. Gdy poprawi się twoja pewność siebie, dodaj więcej czasu do sesji i zmień zajęcia w wodzie.

Może ułatwić włączenie tych krótkich sesji. Wygoda na podwórku eliminuje dojazd do obiektu, a szatnię można pominąć. Czas potrzebny na wejście do wody jest znacznie skrócony, co daje mniej czasu na odprężenie.

Znajdź komfortowe środowisko 

Jedną z najważniejszych umiejętności do opanowania nie jest oddech ani ruch – to relaks w wodzie. Nauka relaksowania się w wodzie jest kluczem do sukcesu w pływaniu. A znalezienie tego poziomu komfortu zaczyna się od wybrania miejsca, w którym czujesz się komfortowo. Najprawdopodobniej nie zaczniesz swojej podróży od pływania na otwartej wodzie pośrodku oceanu. To kontrolowane środowisko, w którym możesz czuć się bezpiecznie podczas sesji pływackich. Możesz wybrać idealną dla siebie temperaturę wody i zacząć w łagodnym tempie. A kiedy będziesz gotowy na przerwę, po prostu przyciągnij kolana do klatki piersiowej i wstań. 

Obozy letnie to alternatywa dla przydomowego basenu, z którego można korzystać przez cały rok. System odrzutowy lub  napędowy  wytwarza prąd wody, dzięki czemu można pływać w miejscu.

Niezbędny sprzęt do pływania 

Kiedy jesteś nowy w jakimkolwiek sporcie, ważne jest, aby zdobyć narzędzia, które pomogą Ci odnieść sukces. W końcu inwestujesz w siebie. Każdy, kto pływa, niezależnie od tego, czy jest początkującym, czy złotym medalistą, potrzebuje dobrych okularów. Gogle nie tylko pozwalają zobaczyć, gdzie pływasz, ale także chronią oczy przed chlorem. Jeśli bierzesz lekcje pływania, aby nauczyć się pływać okrążenia, sportowy strój kąpielowy zmniejszy opór w basenie i pozostanie na miejscu podczas ruchu. Pomocny może być również czepek pływacki.  

Powrót do podstaw

Pływanie dla niemowląt to sport wymagający dużej techniki. Musisz unosić się na wodzie, oddychać, kopać i czołgać się — wszystko w odpowiednim czasie. Zamiast próbować robić wszystkie te rzeczy podczas pierwszej sesji, ułóż umiejętności. Zacznij od zanurzenia twarzy w wodzie, a następnie przejdź do innych elementów, takich jak kopanie, prawidłowa pozycja ciała i wykonanie kilku uderzeń. 

Pozostań pozytywny

Dobre nastawienie jest konieczne, zwłaszcza jeśli próbujesz przezwyciężyć lęk lub strach. Poświęć trochę czasu na pokładzie, aby zwolnić oddech i wyobraź sobie, jak poruszasz się bez wysiłku po wodzie. Kiedy jesteś niespokojny lub zestresowany, możesz mieć trudności z utrzymaniem prawidłowej pozycji ciała, synchronizacją oddechów i poruszaniem się do przodu.

Otrzymać odpowiedź 

Niezależnie od tego, czy dołączasz do zajęć pływania dla dorosłych, czy szukasz pomocy prywatnego trenera, ważne jest, aby mieć doświadczonego pływaka, który poprowadzi Cię podczas tego procesu. Pozwala uzyskać informacje zwrotne w czasie rzeczywistym na temat pozycji ciała, czasu i techniki. Trener może obserwować Cię z boku i obserwować, jak płyniesz pod prąd wody. 

Możesz również polubić