Cechy działania szamba

szamba betonowe (1)

Szambo to konstrukcja, w której gromadzone są ścieki bytowe pochodzenia biologicznego i technicznego, a następnie wypompowywane podczas napełniania ich urządzeniami kanalizacyjnymi. Niezaprzeczalną zaletą szamb jest prostota ich wykonania. Taką konstrukcję można zbudować wystarczająco szybko, nawet przy użyciu użytych materiałów budowlanych.

Zgodnie ze standardami, zgodnie z punktem 2.4 SNiP 2.04.03-85, przyjmuje się, że objętość zbiornika magazynowego jest określana na podstawie obliczeń, które zużywają średnio do 25 litrów wody na osobę dziennie. Jeśli dzienna ilość ścieków nie przekracza 1000 litrów, szambo o pojemności 2-3 metrów sześciennych może w pełni pełnić funkcję zbierania ścieków. m

Jedyną wadą szamba jest konieczność regularnego pompowania ścieków. Czynniki biologiczne i chemikalia są stosowane w celu zmniejszenia liczby wezwań do usług padlinożerców. Prowadzi to do tego, że z biegiem czasu zmniejsza się potrzeba regularnego pompowania, a okresy między wezwaniami szamba rosną.

Przy zastosowaniu środków biologicznych masy ścieków oczyszczane są do 95%. Dzięki temu po filtracji mogą być redystrybuowane do gleby w studzience chłonnej lub w systemie drenażowym. Jednak takie leki działają skutecznie tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia przekracza + 4 ° С. Zimą preparaty chemiczne – utleniacze azotanów – poradzą sobie z zadaniem. Podczas ich stosowania z masy ścieków uwalniany jest nierozpuszczalny osad, który również należy usunąć ze zbiornika. Dobre szamba możemy znaleźć tutaj.

Szambo może być wyposażone w studnię absorpcyjną lub szczelny magazyn. W pierwszym przypadku dno zbiornika jest po prostu przykryte warstwą drobnego żwiru lub żwiru, który odpowiada za filtrowanie ścieków. Studnie chłonne służą głównie do zbierania i oczyszczania ścieków szarych z pralek, zmywarek, pryszniców itp. Na skalistych, półskalistych skałach i glebach gliniastych (glina, glina, glina piaszczysta) wyposażenie szamb bez dna jest niedozwolone.

Do zorganizowania studni filtracyjnej wymagane są gleby posiadające zdolności filtracyjne. Częściowo uszczelnione konstrukcje są wygodne, ponieważ nie wymagają okresowego pompowania. W pierwszej fazie eksploatacji woda dość szybko wsiąka w grunt. Jeśli jednak jednostka jest zainstalowana z warstwami gliny na dnie, z czasem na dnie zbiornika może gromadzić się osad, utrudniając filtrację. Powoduje to konieczność częstszego czyszczenia studni.

Możesz również polubić