SZAMBO, OGRODZENIE I SĄSIEDNIA POSESJA

szamba betonowe (1)

Planując lokalizację szamba, należy wziąć pod uwagę sąsiednie obszary:

  • Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę te same wymagania, które dotyczą Twojej witryny. Tak więc szambo powinno znajdować się co najmniej 5 m od sąsiedniego domu i 4 m od drzew. Nie zapomnij również o optymalnej odległości między szamba a systemem komunikacyjnym.
  • odległość szamba od ogrodzenia do sąsiedniej działki wynosi co najmniej 2 m;
  • Odległość szamba od drogi wynosi co najmniej 5 m. Nie zapominaj, że szambo wymaga okresowej konserwacji. Dlatego należy zapewnić możliwość wjazdu dla pojazdów specjalnych.

SZAMBO I STUDNIA

Najważniejszą rzeczą przy rozważaniu miejsca umieszczenia szamba jest wystarczająca odległość od studni. studnie i naturalne zbiorniki wodne . Celem jest znalezienie takiego miejsca na terenie, aby ścieki nie mieszały się z czystą wodą nawet w sytuacji awaryjnej. Dopuszczalna odległość obliczana jest z uwzględnieniem rodzaju gruntu , uwzględnia zależność między filtrem a warstwą wodonośną:

  • Minimalna odległość od szamba do punktu wlotu wody wynosi 25 m (jeśli między szambo a wlotem wody znajduje się glina), maksymalna 50 m (z przewagą piasku i gliny). Badania hydrogeologiczne pomagają określić rodzaj gleby.
  • między studnią a szambo powinno wynosić co najmniej 50 m;
  • między szambo a stawem, jeziorem, innymi obiektami ze stojącą wodą powinno wynosić co najmniej 30 m;
  • między szambo a rzeką, strumieniem, innym zbiornikiem wodnym z bieżącą wodą powinna wynosić co najmniej 10 m.

Optymalne jest posiadanie szamba, które jest niższe niż urządzenia do poboru wody. Jednak nie jest to możliwe dla wszystkich miejsc. Jednak nie można ukryć szamba na nizinach, w przeciwnym razie pojemnik może się przelać podczas powodzi i ulewnych deszczy.

Należy wziąć pod uwagę i głębokość wód gruntowych. Możliwe jest ustawienie szamba podziemnego na głębokości co najmniej 1,5 m. Jeśli woda gruntowa jest wyższa, musisz zainstalować naziemną oczyszczalnię.

Ważne jest również uwzględnienie głębokości przemarzania gleby . Idealnie szambo powinno być umieszczone poniżej tego poziomu, aby zimą nie było problemów z zamarzniętymi ściekami i wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli nie można spełnić tego zalecenia, wówczas musimy zaizolować rury lub opcjonalnie zainstalować przewody grzejne .

Jeśli po niezależnych próbach znalezienia najlepszego miejsca na szambo czujesz, że obliczenia nie są do końca poprawne, to oczywiście powinieneś skontaktować się ze specjalistami.

Niedawno domy wiejskie były silnie kojarzone z małą niewygodną strukturą i prawie całkowitym brakiem komunikacji. Dziś letnie rezydencje na przedmieściach to w większości nowoczesne budynki wyposażone w autonomiczne systemy zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków. Z reguły szamba służą do wzbogacania i oczyszczania ścieków. Krążki betonowe są uważane za jeden z najpopularniejszych materiałów do budowy szamb . Ważne jest, abyś od razu zrozumiał, jak urządzić własny domek letniskowy Czym są kręgi betonowe i jak je prawidłowo wybrać?

Gwoli uczciwości warto zauważyć, że do budowy szamba używają dziś nie tylko pierścieni betonowych, ale także plastiku, piasku polimerowego i włókna szklanego. Ale właśnie beton jest bardzo poszukiwanyze względu na jego szczególne właściwości użytkowe. Mają wystarczającą wagę, aby wody gruntowe nie obciążały szamba, są odporne na ścieki, mają kształt koła i różne średnice. Do produkcji kręgów betonowych stosuje się metalową ramę wypełnioną zaprawą betonową, uwalniając produkt, który może wytrzymać duże obciążenia, co jest ważne przy aranżacji szamba. Do tego wszystkiego warto dodać stosunkowo niską cenę i szybkość instalacji, jednak bez specjalnego sprzętu jest to prawie niemożliwe.

Możesz również polubić